Základní škola Smržice je venkovská pětitřídní škola, od 1. 1. 2003 příspěvková organizace.
Součástí ZŠ je také mateřská škola, školní družina a školní jídelna, všechny budovy se nachází v centru obce Smržice.
Výuka na základní škole probíhá ve dvou oddělených budovách (vzdálenost mezi budovami je cca 20m).

Součástí areálu školy je dětské hřiště pro školní družinu a výuku tělesné výchovy, žákům je rovněž k dispozici odpočinková zóna v budovách školy. Ve škole je k dispozici i keramická dílna.

Škola disponuje moderními učebními pomůckami, mezi které patří např. vybavená počítačová učebna s možností využití internetu a elektrinické pošty pro žáky i pedagogy, tři interaktivní tabule aj. Ve škole je žákovská i učitelská knihovna.

Výuka je realizovaná podle ŠVP č.j. 16 847/96 – 2, Základní škola, který je k nahlédnutí u ředitelky školy. Úzce také spolupracujeme s pedagogicko-psychologickou poradnou a speciálním centrem.

Specifika školy

• multimediální výuka
  • prvky programu Zdravá škola
  • projektové vyučování, ekologie